top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıAlpolic

ALPOLIC A1 - Mitsubishi Chemical

Güncelleme tarihi: 19 Mar 2020

DÜNYANIN İLK “YANMAZ” ALÜMİNYUM KOMPOZİT LEVHASIYAPILARDA CEPHE VE YANGIN İLİŞKİSİ


Dünyada ticari ve sosyal etkileşimler, gelişen teknolojiye paralel olarak çok hızlı değişmektedir. Bu hız ise sürekli yeni talepler üretmekte, rekabet ve yenilikçiliği artırmaktadır. Hizmet sektörleri bilişimle hızlanıp kişiselleşmekte, üretim sistemleri ise ürün ve malzemeden beklenen “hafifleme, enerji tasarrufu, çevre duyarlılığı” gibi özelliklere ve yasal düzenlemelere karşılık vermek durumundadır.


Modern dünya, malzeme biliminin başarıları üzerine inşa edilmiştir. Mimari ve yapı teknolojileri sürekli gelişmesi ve yapılardan beklentilerin artmasıyla birlikte, tasarımıyla farklılaşan, göz alıcı projeler yapıl- maya başlanmış, cephelerde kullanılan malzemeler çeşitlenmiş, detaylara verilen önem artmıştır. Mimaride problemlerinin çoğu malzeme seçimi ile ilişkilidir; malzemenin yapısını, özelliklerini, davranışlarını ve bunlar arasındaki ilişkiyi kavramak büyük önem taşır.

Son yıllarda dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşanan yüksek bina yangınları bir çok resmi kuruluşu, yangın ve cephe ilişkisi konusuna düzenlemeler getirmek zorunda bırakmıştır. Bu yangınlarda, yapı malzemel- erinin yangına olan tepkisi büyük rol oynamıştır.


Mitsubishi Chemical’ın yüksek teknolojisi ile ürettiği Alpolic/fr (zor alevlenen) ve Alpolic A2 (zor yanan) panellerinden sonra, özel mineral dolgulu yapısı ile Alpolic A1 (yanmaz), dünyadaki en yüksek yangın dayanımına sahip ilk alüminyum kompozit levha oldu. Diğer tüm Alpolic ürün gruplarında bulunan üstün standartların yanına “yanmazlık” özelliğini de ekleyen Alpolic A1 güvenli, sürdürülebilir, uzun ömürlü yapılar ve sıra dışı tasarımlar için eşsiz bir malzeme konumundadır.


Uluslararası Yangın Sınıfları

Düz ve pürüzsüz yüzey, sertlik, işlenebilirlik gibi nedenlerden bir çok modern projede geniş bir kullanım alanı bulan alüminyum kompozit levhaların, diğer yapı malzemeleri gibi yangın sınıflandırmaları yapılmıştır; halihazırda A2, B1 ve C sınıfları bulunmaktadır. Son yıllardaki yüksek bina yangınlarının çoğunda cephelerde alüminyum kompozit levha kullanılmış olması, bu malzemeyi yangın güvenliği açısından sorgulanır bir hale getirmiştir. Bu malzemelerin en düşük maliyetli, dolayısıyla en yaygın kullanılanı, “düşük yoğunluklu polietilen dolgulu” levhalardır. Ancak bu tip kompozit levhalar A ya da B sınıfında yer almadığından “yanıcı” sıfnıfındadır. Bu nedenle, yüksek bina cephelerinde kaplama malzemesi olarak, A ve B sınıfının dışında kalanlar son derece tehlikelidir.


A1 sınıfında yer alan malzemeler, (örneğin doğal taş, seramik, solid alüminyum, çelik sac levha, çinko levha, bakır levha) yanıcılık ile ilgili bir sorun yaratmamaktadır. Aluminyum kompozit levhalar ise ancak “mineral esaslı dolgu” ile üretildiklerinde, B1 ile A2 sınıflarına dahil olabilmektedir.


88 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

댓글


Post: Blog2_Post
bottom of page